( Rubrika: regionální osobnosti ) Josef Příhoda

komunální politik, kavárník

* 5. 3. 1854 Police (o. Třebíč) - † 30. 12. 1919 Dačice

 

Pocházel z rodiny kavárníka a majitele realit, převzal v Dačicích rodinnou kavárnu a byl aktivní v obecní politice. Poprvé zastával úřad starosty města Dačic v letech 1883-1886. S jeho jménem jsou však především spjaty dějiny města Dačic v období 1892-1919, kdy stál jako starosta nepřetržitě po celých 27 let v jeho čele.

     Byl členem většiny zdejších českých spolků, v nichž zastával čestné funkce. Prosazoval zavedení železnice, která byla do Dačic přivedena v r. 1902, byl aktivní v otázce postavení okresní nemocnice ve městě. Velkou pozornost věnoval českému školství, za jeho starostenství dochází v Dačicích k jeho skutečnému rozmachu. V říjnu 1918 se stal předsedou dačického Národního výboru, který převzal jménem nového státu vedení města. Když se bezprostředně po r. 1918 snažila Telč o získání statutu okresního města, byl to právě P., který úspěšně apeloval na nejvyšší státní místa za zachování okresu v Dačicích. Po obecních volbách r. 1919 byl zvolen I. náměstkem starosty města. Politicky patřil k národním demokratům.

     Po své smrti odkázal jako bezdětný většinu svého majetku městu Dačice - z peněz tzv. Příhodovy nadace byla později podpořena stavba nemocnice i finanční sanace válečného zadlužení zdejší Mariánské opatrovny. V r. 1931 byla na budově nově postaveného chudobince odhalena P. pamětní deska a v r. 1933 bylo po P. pojmenováno náměstí za farním kostelem. Je pohřben v Dačicích.

 

L.: Stehlík, M.: Zapomenuté dějiny. Dačice ve 20. století, Dačice 2000, s.9.

 

Citace z: Kdo byl kdo na jihozápadní Moravě : Dačicko, Jemnicko, Slavonicko, Telčsko. Dačice: Městské muzeum a galerie, 2000. 175 s.

Dačice na počátku 20. století

Připomínka významného starosty

Použité štítky

Dačice Josef Příhoda starosta
facebook icon print