( Rubrika: pozvánky do knihovny ) Noc literatury 2016

Městská knihovna ve spolupráci s partnery vás srdečně zvou na netradiční setkání se současnou literaturou. Prožijte zajímavý a příjemný večer s knížkami a četbou v neobvyklém prostředí. Těšíme se na Vás.

Netradiční místa:
Sál sladovny, Krajířova 167 —čte Marta Veselá JIROUSOVÁ z knížky rakouské autorky Evy Menasse – Kvazikrystaly.
Cafe Kostka, Palackého 8 —čte Daniel PODHRADSKÝ, nakladatel dlouhé vůle, nakladatelství Dauphin, z knihy francouzského spisovatele Alaina Mabanckou – Prasklej sklenička.
Banka WSPK, Palackého 31 —čte Kristýna  DVOŘÁKOVÁ, kastelánka dačického zámku, z knížky španělského autora Jesúse Carasca – Na útěku.
Labužník Dačice, Palackého 39 —čte Eva CHŇOUPKOVÁ, členka DS Tyl, z knížky norského spisovatele Jorna Liera Horse – Na zimu zavřeno.
Knihkupectví Hejl, Masarykova ul. —čte Hanka KOCMÁLOVÁ, členka DS Tyl z knížky finské spisovatelky Katjy Kettu – Porodní bába.

Srdečně zve Městská knihovna Dačice a partneři: Cafe Kostka, banka Waldviertler Sparkasse, Labužník Dačice, Knihkupectví Hejl, f. Pokorný Dačice a nakladatelství Dauphin, Podlesí.

Vstup volný. Všechna místa, kde se bude v půlhodinových intervalech číst stejný text, jsou blízko sebe, takže je možné je za večer obejít všechna a prožít netradiční tour Dačicemi i setkání se současnou světovou literaturou. Poslední čtení začíná ve 21,30 hodin.
Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z 22 účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2016 dílo jednoho svého současného autora. Projekt se uskuteční v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice - Světa knihy. 

Z jakých knížek a od jakých autorů se bude číst?

Eva Menasse (* 1970) je rakouská žurnalistka a spisovatelka, od roku 2003 žije v Berlíně. Za román Kvazikrystaly (2013) získala Cenu Heinricha Bölla. Ve třinácti částech a ze třinácti pohledů (včetně vlastního, subjektivního) poznáváme Xanu Molinovou v různých situacích a jednotlivých životních fázích. Na začátku knihy je Xaně čtrnáct let, v závěru knihy se s ní setkáváme jako s vdovou a babičkou.

Alain Mabanckou (* 1966) je jedním z nejvýraznějších současných africko - francouzských spisovatelů a jeho knížka začíná tím, že kdesi v černé Africe majitel nonstop baru požádá jednoho svého štamgasta, alkoholika u konce sil, Prasklýho Skleničku, bývalého učitele, milovníka francouzštiny a knih, aby sepsal cosi jako kroniku jeho podniku…

Jesús Carrasco (* 1972) je španělský prozaik. Na útěku se stalo nejlepší španělskou knihou roku. Vyprahlá, opuštěná, sluncem rozžhavená pláň a uprostřed ní malý osamělý chlapec zoufale se snažící uniknout smečce pronásledovatelů i vzpomínkám na vlastní minulost. Jedné noci se jeho kroky zkříží s kroky stařičkého pastevce. Osudové setkání promění neúprosnou štvanici v zápas o holý život a o zachování posledních známek lidství v krajině, kterou ovládlo násilí a zmar. Podobenství o střetu dobra a zla.

Jørn Lier Horst (*1970) je norský autor detektivních románů a dramatik. Do roku 2013 pracoval jako vrchní vyšetřovatel v policejním okrsku Vestfold. Znalostí prostředí i vyšetřovacích metod, které využívá ve své literární práci, v nichž je ústřední postavou William Wisting, se řadí mezi přední norské spisovatele žánru krimi.

Katja Kettu (*1978) je finská spisovatelka a režisérka animovaných filmů, takže své světy ztvárňuje jak slovem, tak obrazem. Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují…

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Aktuální informace k Noci literatury 2016 sledujte na Facebooku, více zde.

Aktuální informace k Noci literatury 2016 sledujte na Facebooku, více zde.

Předchozí ročník:

Noc literatury v roce 2015

Předčítající 2015

Producent Ondřej Trojan, herečka Hanka Kušiaková - Pafková, herečka Hanka Kocmálová, výtvarnice Václava Zamazalová a kastelán dačického zámku Jan Mikeš četli hezky v roce 2015. V roce 2016 to budou nová místa, nové knížky a převážně noví předčítající.