( Rubrika: pozvánky do knihovny ) Město Dačice čte: 9. - 13. září 2019

schedule 04.07.2019 - 13.09.2019

Týdenní festival čtení a filmu: Květa Legátová a Ondřej Sekora - co mají společného? Nejen kulatá životní výročí, ale také to, že jsou zajímavými osobnostmi naši kultury a jejich díla se vedle literárního zpracování dočkala i filmové podoby a navíc se na ně trochu zapomíná. Tož si je připomeneme - ☺

Tento komunitní projekt – literární a filmový festival - se snaží propojit dačické aktéry na poli kultury se školami a veřejností. Jeho pilotní ročník má za úkol zpopularizovat čtení a představit a připomenout vybraná díla spisovatelů Květy Legátové a Ondřeje Sekory, kteří mají letos významná životní výročí.

Květa Legátová (nar. 1919), působila celý život jako učitelka. Debutovala v roce 1957 souborem črt Postavičky, po němž následoval román pro děti Korda Dabrová (1961) – pod pseudonymem Věra Podhorná. V 50. letech publikovala texty v časopise Host do domu. Patřila k tzv. brněnské škole rozhlasové hry; nejméně čtrnáct jejích her bylo nastudováno. K publikování se vrátila – pod pseudonymem Květa Legátová – po roce 2000 v nakladatelství Paseka povídkovým pásmem Želary a novelou Jozova Hanule. Ondřej Sekora (nar.1899), byl výrazný český spisovatel, novinář, kreslíř, grafik, ilustrátor, karikaturista a entomolog. Spolupracoval s rozhlasem, televizí, filmem i divadlem. Psal a ilustroval hlavně knihy pro děti.

Jejich díla budou v průběhu jednoho týdne představena v nejrůznějších podobách: předčítání, filmová projekce, čtenářský maraton, výtvarné zpracování, besedy apod. Podrobný program bude k dispozici na plakátech, na webu knihovny a na dalších komunikačních cestách, které jsou k dispozici. Držte nám palce, ať se první ročník podaří a zasadí tak nový kamínek do bohaté mozaiky kulturního dění v Dačicích.