( Rubrika: pozvánky do knihovny ) Gruzie, Arménie a náhorní Karabach - 5. 4. 2018

Kdo se těšil na vyprávění o Gruzii, nebude o tento zážitek ochuzen. Ve čtvrtek 5. dubna přijede známý cestovatel a průvodce po exotických zemích David Švejnoha.

GRUZIE, ARMÉNIE A NÁHORNÍ KARABACH
Putování zeměmi Jižního Kavkazu

Pohádkové výhledy v horské oblasti gruzínské Svanetie, obranné věže v Mestii a památka UNESCO Ushguli. Oblast Mt Kazbeku a stále panenské a málo navštěvované území Tušetie s nezapomenutelnými vesnicemi Omalo a Dartlo. Přejezd k Černému moři a město Batumi, které v posledních letech zažívá architektonický boom. Skalní města a pravoslavné svatyně David Gareja a Vardzia. Stalinovo rodné město Gori. V Arménii dominující pravoslavné kláštery a středověké pevnosti. Výstup na nejvyšší horu Mt. Aragats. Několikadenní návštěva Náhorního Karabachu. Nevšední zážitky s přátelskými a vstřícnými lidmi, zabalené do chutí a vůní místní kuchyně, podpořeny místní pálenkou.

 

Úterý 6. března 2018 – v 17,30 hodin – Kde ženy vládnou – Kateřina KARÁSKOVÁ

Kulturně-cestopisná přednáša s projekcí zavede posluchače a posluchačky do míst, kde jsou za slabší pohlaví považováni muži. Ženy nad nimi vynikají v logickém uvažování i v matematice. Jsou schopnějšími obchodnicemi a manažerkami. Děti dostávají příjmení po matkách a majetek dědí výhradně dcery – Zapotéčtí indiáni v jižním Mexiku, národ Minangkabau na Sumatře ad.

Kateřina Karásková pochází Pelhřimova. Je výtvarnice, spisovatelka, humanitární pracovnice a cestovatelka. Společně s přítelem napsali knihu Kde ženy vládnou. V 60- 90 minutové kulturně-cestopisné přednášce s projekcí se podíváte do míst, kde jsou za slabší pohlaví považováni muži. Ženy nad nimi vynikají v logickém uvažování i v matematice. Přednáška je postavena na zábavných historkách. Fotky, malby, videa a hudba dokreslují atmosféru občas až bizarních setkání s místními lidmi. Animované ilustrace vysvětlují základní rysy každého kmene.

Projekt Kde ženy vládnou se vyvíjel 10 let. Etnika silných žen zkoumala společně s přítelem. Na každém místě strávili dva až tři měsíce. Načrtávali místní lidi, zaznamenávali jejich příběhy a pročítali historicko-etnografické studie.

 

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost. Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy! Nápaditý cestopis i přednáška vás zavedou do čtyř velmi neobvyklých kultur. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost. Vstupné dobrovolné. Další informace na www.mkdac.cz

Kateřina Karásková - kde ženy vládnou

BESEDA O GRUZII BYLA PRO NEMOC PŘEDNÁŠEJÍCÍCHO ZRUŠENA!

Čtvrtek 22. února 2018 – v 17,30 hodin – Gruzie, napříč svérázným Kavkazem – Pavel SVOBODA

Pavel Svoboda je český cestovatel, fotograf a geograf. Studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Půl roku žil a studoval na Islandu. Své cesty směřuje převážně do horských a velehorských oblastí. Pobyt a treky v horách jsou jednou z cest k návratu k přírodě, zdrojem volnosti, lidské svobody a nekončící inspirace.

Čtvrtek 5. dubna 2018 – v 17,30 hodin – ToskánSko, Ligurie a Katalánsko – Patrik KOTRBA

Vystudoval dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně a mezi jeho záliby patří film, divadlo a výtvarná kultura. Cestuje s kytarou a svá vyprávění doprovází svými autorskými písničkami a literárními texty.

NA VŠECHNY PŘEDNÁŠKY JE VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ.

 

Kateřina Karásková - Kde ženy vládnou

Patrik Kotrba

Pavel Svoboda

Petr Hirsch

Petr Hirsch

Čtvrtek 1. února 2018 v 17,30 hodin – ŠESTNÁCTITISÍCIKILOMETROVEJ VEJŠLAP – Petr HIRSCH

Když se řekne Život na cestách„, těžko si představit lepší vyjádření tohoto motta, než prostřednictvím člověka, který cestováním strávil přes dva roky. Putoval pěšky jen s batohem na zádech a ušel 16 000 km – Santiago de Compostela, Řím a Jeruzalém. Chtěl obejít svět…

 

Použité štítky

2018 akce besedy. cestování cestovatelé
facebook icon print