( Rubrika: dění v knihovně ) Odlož mobil v knihovně - výsledky

Odevzdat starý mobilní telefon v knihovně a šanci vyhrát poukaz na nákup knih měli mimo jiné i občané Dačic a okolí. Kdo vyhrál? Jak si stála naše knihovna?

 

Čtenáři v knihovnách předali k recyklaci přes 2 tisíce starých mobilů 

 

Jihočeský kraj/Kraj Vysočina  Přesně 2143 nepotřebných mobilních telefonů odevzdali během podzimu obyvatelé v knihovnách ve dvaceti městech Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Zapojili se totiž do pilotního projektu „Odlož mobil v knihovně“. Nejúspěšnější institucí se stala Městská knihovna v Soběslavi, která od organizátora soutěže, neziskové společnosti ASEKOL, obdrží hlavní výhru - 20 tisíc korun. Čtenářům se v tomto bezmála osmitisícovém jihočeském městě podařilo během necelých dvou měsíců nashromáždit neuvěřitelných 630 mobilů.  

 

Hned ze začátku jsme se intenzivně zaměřili na propagaci, kromě webu a sociálních sítí informace putovaly také na základní školy a na gymnázium. Oslovovali jsme při návštěvě knihovny naše čtenáře, samotné nás příjemně překvapily jejich reakce a zájem o soutěž. Prostředky z výhry využijeme na organizaci akcí a přednášek pro čtenáře dětského i dospělého oddělení,“ popsala vedoucí soběslavské knihovny Anděla Poslušná. 

 

Motivaci odevzdat starý mobil právě v knihovně měli samotní čtenářů. Každý, kdo se do akce zapojí bude zařazen do slosování o poukázku na nákup knih v hodnotě 2.500 korun. Poukázku získaly celkem dva čtenáři – z každého ze zapojených krajů jeden.  

Do pilotního projektu bylo v každém ze dvou krajů zařazeno vždy 10 knihoven v menších městech. Výsledky nás velmi příjemně překvapily, ukázalo se, že zapojení knihoven byla správná volba. Do budoucna plánujeme pokračování soutěže a zapojení dalších měst a obcí,“ uvedl Pavel Peroutka, regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL, která tento osvětový projekt ve spolupráci s Krajem Vysočina a Jihočeským krajem organizovalaVšechny zapojené soutěžící může mimo jiného hřát i dobrý pocit, všechny vybrané telefony budou předány k odborné recyklaci. 

 

V Dačicích bylo odevzdáno 210 ks.

 

Knihovny zapojené do pilotního projektu: 

 

Kraj Vysočina: Městská knihovna Jemnice, Městská knihovna Náměšť nad Oslavou, Městská knihovna Jaroměřice nad Rokytnou, Městská knihovna Pacov, Městská knihovna Třešť, Městská knihovna Telč, Městská knihovna Světlá nad Sázavou, Městská knihovna Ledeč nad Sázavou, Městská knihovna Velká Bíteš, Městská knihovna Moravské Budějovice 

Jihočeský kraj: Městská knihovna v Soběslavi, Městská knihovna Lišov, Městská knihovna Vodňany, Městská knihovna Veselí nad Lužnicí, Městská knihovna Kaplice, Knihovna Matěje Mikšíčka Dačice, Městská knihovna Planá nad Lužnicí, Městská knihovna Bechyně, Městská knihovna v Protivíně, Městská knihovna Vimperk 

Věděli jste, že:

  • Mobilní telefon stejně jako celou řadu ostatního drobného elektra používáme každý den. Až nám doslouží, je potřeba ho správně zlikvidovat. Místem pro ukládání těchto zařízení jsou speciální nádoby – červené kontejnery. Do nich mohou obyvatelé kdykoliv a jednoduše vhazovat vysloužilé elektro. Z červených kontejnerů pak vyřazené spotřebiče putují k odborné recyklaci. Elektrické a elektronické přístroje totiž obsahují velké množství různých materiálů, které se recyklací vrací zpět do oběhu a není je pak potřeba nově vyrábět či těžit.
  • Typický mobilní telefon obsahuje mj. 62 % plastů a ostatních materiálů, 16 % keramiky, 15 % mědi, 3 % železa a necelé procento zinku, niklu a stříbra. 

 

 

Použité štítky

akce knihovna. mobily
facebook icon print