( Rubrika: dění v knihovně ) Pákistán - čtvrtek 2. března v 17,30

Srdečně zveme na přednášky a povídání do knihovny - ve čtvrtek 2. března na přednášku a promítání Pavla Dobrovského. Ještě u nás v knihovně nebyl, tož přijďte na něco nového...

Čtvrtek 2. 3. 2017 v 17,30 hodin - Pákistán

Pavel Dobrovský se narodil roku 1979 v Praze. Už jako batole věděl, že bude novinář, cestovatel a fotograf. Vydařilo se. Od konce devadesátých let pracuje v médiích zaměřujících na videohry a cestování. Často přednáší pro školy, festivalové publikum anebo pro kavárenské povaleče. Občas píše scénáře pro televizi, chodí do rádií na rozhovory a moderuje. A všechno ho to baví.

 

Čtvrtek 23. 2., 17,30 hodin - Yachting a expedice plachetnicí

Zveme Vás na putování evropskými moři a Atlantickým oceánem. Zažijte s námi expedici na Kapverdy, výstup na činné sopky, setkání s delfíny. Poznáte, že moře nám dokáže poskytnout nejen krásné romantické zážitky a koupání v zátokách, ale skrývá v sobě i hrubost, kdy si v takovýchto chvílích každý z nás musí sáhnout na samé dno...

Tomáš Kůdela - Kdo vlastně jsem a proč pluji po moři ...

Moře mne přitahovalo už od dětství, kdy jsem se v blízkosti břehu v příbojových vlnách plavil na nafukovacím člunu a snažil jsem se dostat za ně bez převrácení. V mých představách plavba na lodi otevřeným mořem byla něco velmi dobrodružného a vzrušujícího. Začátkem dospělosti jsem si pořídil windsurfing a za pomoci příručky jsem se zcela sám naučil na windsurfovém prkně plachtit, nejdříve na českých vodních nádržích a později i na moři ve vlnách. Fasinovala mne možnost využití větru k pohonu tohoto plavidla, která mi dávala pocit nezávislosti. Touha podnikat dlouhé plavby mne však přivedla až k lodím.

A tak jsem začal v roce 2002 po získání chorvatského průkazu na charterových lodích podnikat své plavby po moři. Hned od začátku si mne získalo volné moře a tak každá další plavba vedla vždy dále od pobřeží. To co mne k moři stále táhne je pocit dobrodružství, ale také svobody a hlavně to, že se musím spoléhat sám na sebe, se vším si poradit a mít zodpovědnost za sebe i za posádku a loď – a to mne naplňuje. Od roku 2002 každoročně několikrát vyplouvám na moře a za tu dobu jsem uplul víc než 30 000 NM a získal nejvyšší kapitánské oprávnění „A“ velitele jachty oceánské plavby. Touha po zdolávání dlouhých etap mne přivedla i k plavbě Atlantikem na Kapverdské ostrovy a nakonec i ke koupi vlastní lodě, abych byl opravdu nezávislý. A tak jak se prohlubují mé zkušenosti s plavbou po mořích a oceánu, přidala se potřeba své znalosti předávat dál a stal jsem se jachtařským instruktorem a zkušebním komisařem MDČR.

 

Pakistan

Čtvrtek 16. 2., 17,30 hodin - Irán a Azerbajdžán

Cestovatel, výletník a dobrodruháček Milan Štourač - "Dobrodruháček" je narozen 20. 5. 1963, žije, pracuje a bydlí v Jinačovicích. Je výletníkem, romantikem, preferující cesty s vynaložením minimálních nákladů. Napovíme, že Milan je sólo-cestovatelem, jezdí často i stopem a tak je jasné, že potkává na svých cestách hodně lidí. Milan vydal i tři své knihy. Jedná se o cestopisy vždy s pěti příběhy.

  • lovy zážitky – začíná souhrnem autorových sólocest, pak následuje popis cest do země půlměsíce Turecka a zpáteční cesta přes Rumunsko a Bulharsko. Třetí příběh je o zemích přesných a pracovitých – Švýcarsko a Německo. Čtvrtá kapitola je věnována modrobílým obrázkům Řecka, konkrétně ostrovy Kréta a Santoriny. Poslední část je věnována velké cestě na severovýchod – Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a jižní Finsko.
  • Ze zápisů Dobrodruháčka, pro kterého je dobrá každá kačka – V této knize nejprve zavítáme na Sicílii i do oblasti severní Itálie, včetně miniaturních států Monaka a San Marina. Druhá kapitola popisuje cestu po Ukrajině, Krymském poloostrově a Slovensku. Následuje putování zeměmi keltů Irskem a Skotskem. Další příběh je o Rumunsku a Moldavsku. Závěr knihy patří zajímavým destinacím – Albánii, Srbsku, Bosně a Hercegovině.
  • Barvitosti toulek – začátek knížky je věnován cestě po Bělorusku a Rusku. Druhý příběh vypráví o fascinujícím ostrově Islandu. Ve třetí části zavítáme jednak do prvních křesťanských zemí Arménie a Gruzie, ale i zemí muslimských Iránu a Azerbajdžánu. Čtvrtá část je věnována výletu do Lichtenštejnska a Rakouska. Poslední příběhy představují úžasné země jihovýchodní Asie – Thajsko, Laos, Kambodžu.

 

Poslední články v rubrice

Použité štítky

2017 akce cestování přednášky
facebook icon print