( Rubrika: dění v knihovně ) Noc literatury 2019 - čtvrtek 9. 5.

V Dačicích od 18 do 20 hodin. Číst budou herci z Horáckého divadla v Jihlavě a Mgr. Petra Mašátová. 

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. 12. ročník Noci literatury proběhne 9. května na 4 čtecích místech v Dačicích od 18 - 20 hodin.

Noc literatury 2019 – 9. 5. – 18 až 20 hodin

Knihovna Matěje Mikšíčka vás po roční pauze opět srdečně zve na Noc Literatury, která se bude konat ve čtvrtek navečer 9. května od 18:00 ve více než 60 městech v České republice.

Projekt odstartoval v roce 2006 v Praze, ale od roku 2013 se díky spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků začal rozrůstat i do dalších měst České republiky. Literatura se tak stává na jeden večer celorepublikovým fenoménem. Počet návštěvníků byl v roce 2018 přes 7 000 v Praze, v celé ČR přes 13 500!

Cílem projektu je představit posluchačům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí. Na různých místech čtou během jednoho večera známé osobnosti ukázky ze zajímavých knih. Ambicí projektu je též snaha aktivně zapojit do organizace městské prostředí a místní instituce. Trojí atraktivitou projektu, tedy spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace usilujeme o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost.

U nás v Dačicích se bude předčítat celkem na čtyřech místech. Pochopitelně v letní čítárně naší knihovny (pokud nás počasí nezklame), pak v Klubu u Kořena v Pantočkově ulici, kousek od knihovny, dále můžete navštívit Kavárnu u Galíků a nakonec nádherné prostory Státního zámku Dačice. Vše je tedy poblíž Havlíčkova náměstí. Vstup je na všech místech volný.

Noc literatury se koná každý rok vždy v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi - Světa knihy. Místa jsou vybrána tak, aby účastníci měli jedinečnou příležitost nahlédnout do neznámých či s literaturou nespojovaných prostor a díky krátkým vzdálenostem mezi nimi se jim podařilo obejít jich během jednoho večera co nejvíce. Na každém místě  čte populární herec od 18:00 do 20:00 v půlhodinových intervalech ukázku z jedné současné knihy evropského autora. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury vydané v posledních dvou třech letech.

A na jaké „předčítače“ se můžete těšit v Dačicích?

Velice nás těší, že naše pozvání přijali herci z Horáckého divadla v Jihlavě. (Tereza Otavova, Lenka Schreiberová a Stanislav Gerstner). V knihovně vám bude předčítat Mgr. Petra Mašátová, zástupkyně ředitele Gymnázia Dačice.

Věříme, že se 13. ročník Noci Literatury vydaří a bude příjemným a nevšedním kulturním zážitkem, kdy vyhraje četba z knih nerovný souboj s moderními technologiemi.

Bc. Pavla Albrechtová, Knihovna Matěje Mikšíčka

Poslední články v rubrice

Použité štítky

čtení literatury noc předčítání
facebook icon print