( Rubrika: dění v knihovně ) Jaký byl rok 2016?

Moderní služby – veřejný prostor - inovace – otevřenost – celoživotní vzdělávání. To je stále motto práce knihovnic dačické městské knihovny. Jak se je daří naplňovat, to musí posoudit naši čtenáři a uživatelé. My se snažíme i přes velmi omezené prostory vytvářet podmínky pro to, aby to tak bylo.

ROK 2016 v městské knihovně

Moderní služby – veřejný prostor - inovace – otevřenost – celoživotní vzdělávání.

To je stále motto práce knihovnic dačické městské knihovny. Jak se je daří naplňovat, to musí posoudit naši čtenáři a uživatelé. My se snažíme i přes velmi omezené prostory vytvářet podmínky pro to, aby to tak bylo.

Pro čtenáře přibývají stále nové knihy, které vybíráme, nakupujeme a zpracováváme, na půjčování máme slušný výběr časopisů, wi-fi síť v celé knihovně, veřejný internet, kopírování A4. Vedle knih půjčujeme tematické kufříky, hry a zvukové knihy pro zrakově znevýhodněné občany. Knihovna je konzultačním střediskem pro virtuální univerzitu třetího věku pro celé město, metodicky se věnujeme 21 obecním knihovnám v okolí. V přízemí knihovny, na oddělení pro dospělé si mohou vše vyřídit i čtenáři z dětského oddělení, pokud například chvátají a nemají čas běhat do schodů na oddělení v prvním patře budovy. Uspořádali jsme řadu akcí, besed, čtení a setkání pro všechny věkové kategorie. Řada projektů probíhala a realizovala se ve spolupráci se školami a dalšími partnery.

Webové stránky knihovny na doméně www.mkdac.cz vyhrály první místo v celostátní soutěži BIBLIOWEB v kategorii obcí do 15 tisíc obyvatel, zrealizovali jsme první etapu projektu KOMUNITNÍ ZAHRADY – programy k otevření, první vybavení, proběhl pěkně navštívený druhý ročník Noci literatury, zrealizovali jsme průzkum spokojenosti se službami knihovny, doplnili jsme nové tematické kufříky a společenské hry, budovu vytápí nový plynový kotel.

V knihovně bylo k 31. 12. 2016 - 39 567 svazků knih. Pro čtenáře přibylo 1 493 nových knížek, což je více než v předchozích letech. Celkem 19 807 návštěvníků přišlo osobně do knihovny v roce 2016 vypůjčit si dokument, či navštívilo kulturní nebo vzdělávací akci. K tomu je třeba připočítat ještě virtuální návštěvníky, kterých bylo 12 314 – uživatelé webu či přístupy do online katalogů a čtenářských kont. Zrealizovali 62 352 výpůjček, zvyšují se výpůjčky zvukových knih, klesl počet výpůjček časopisů a prolongací (knížky, které si čtenáři nechávají doma a prodlužují jejich výpůjčky i po uplynutí výpůjční doby, která je jeden měsíc). Registrovaných uživatelů - čtenářů bylo 1.294 (čtenářem je ten, kdo si alespoň jednou za rok vypůjčí dokument či použije internet v knihovně).  

Co se týká spisovatelů či autorských čtení, pro žáky škol přijeli vyprávět o komiksech a ilustracích Libor Balák a Daniel Vydra. David Jan Žák představil svou knihu Návrat krále Šumavy, Jan Rejžek svůj Kaleidoskop, velice silné bylo čtení a vyprávění básníka Ladislava Zedníka. Proběhla druhá Noc literatury. Trvale spolupracujeme se školami.

Co se tedy v roce 2016 nejvíce půjčovalo? Na oddělení pro dospělé to byla knížka Kláry Janečkové: Temnota (půjčeno - 31x), T. Keleová-Vasilková: Ranč u dědečka - 30x a Jarmila Pospíšilová: Katedrála z písku - 29x. Z naučné nebo populárně naučné literatury to byly tyto tituly: Marek Eben: Na plovárně (24krát), Ondřej Suchý: Tři životy Lídy Baarové - 19x a Thomas Kroiss: Rakovina: šance na uzdravení - 15x.

Rok 2017 se rozběhl plnou parou vpřed, knihovna je tu pro vás, přijďte. Je otevřeno každý den s výjimkou neděle a úterý (zpracováváme a katalogizujeme knížky, konají se besedy pro školy aj.), do konce června máme otevřeno i v sobotu, od 8 do 11 hodin. Vše najdete na našem webu: www.mkdac.cz. Těší se na Vás Vaše knihovnice.

 

Soutěž selfie s knihou

Poslední články v rubrice

Použité štítky

akce činnost čtenáři knížky návštěvníci rok 2016 výpůjčky
facebook icon print