( Rubrika: dění v knihovně ) Čtení, cestování, poezie

Březen měsíc čtenářů 2019 – 10. ročník.

Na jaké akce se můžete těšit v Dačicích?

K akci BMČ se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! V roce 2019 se koná již desátý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti. Na jaké akce se můžete těšit v Dačicích?

Měsíc čtenářů zahájíme v úterý 5. 3.  v 16:00 hodin besedou se spisovatelkou a novinářkou Lenkou Chalupovou. Narodila se roku 1973 v Přerově. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci . Pracovala jako redaktorka v deníku, týdeníku i v televizi, v současné době je tisková mluvčí Přerova. Je autorkou sedmi knih, většinou se jedná o psychologické romány s detektivní zápletkou. 

Následovat bude 13. 3. v 17:30 cestovatelská beseda s Tomášem Kubešem, který u nás s velkým úspěchem přednášel o Amazonii. Představí nám krásy Střední Asie. Těšte se na nádhernou  prezentaci fotek, která je podkreslena odpovídajícím hudebním doprovodem.

Tomáš je fotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství, profesionálně od roku 1998. Pochází z Horoměřic u Prahy. Vystudoval střední polygrafickou školu a několik let prožil cestováním v Africe a poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také i Evropu a Asii, celkem fotografoval reportáže ve více jak 100 zemích světa.

Den poté, ve čtvrtek 14. 3. v 17:30 přijede spisovatel a novinář Aleš Palán a představí nám svou super úspěšnou knihu Raději zešílet v divočině (v nakladatelství Kalich nejprodávanější titul loňského roku). Je to kniha poutavých rozhovorů s šumavskými samotáři, kteří mají opravdu jedinečný pohled na život, lidskou společnost. Aleš mino jiné vedl kurzy tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého a Vysoké škole kreativní komunikace. Za román Ratajský les (nově v našem fondu) a knihu rozhovorů Být dlužen za duši byl nominován na Magnesii Literu. Za průvodce brněnským Bronxem Brnox toto ocenění získal. 

Březnové akce uzavře 21. 3 v 17:30 stylově Recitál Otokara Březiny. Tento velký regionální básník bude mít výročí úmrtí 25. března. Krásně tak mimo jiné oslavíme Světový den poezie. Těšit se můžete na hudení pořad komponovaný z textů Otokara Březiny a se zpívanými úryvky básní s doprovodem kytary. Zazní tyto zhudebněné básně: „Modlitba za nepřátele“, „Moje matka“, „Když nebe vaše okna ozáří“, „Čisté jitro“, „Slyším v duši“, Hlubiny bolesti“, „Ztracení“, „Až sedneš za můj stůl“, „Tisíce srdcí pělo v srdci tvém“, „Místa harmonie a smíření“.

Ing. Petr Kopejska – autor hudby k básním, kytara, zpěv, 
Pásmo zhudebněných básní proloží mluveným slovem a přednesem  PhDr. Karel Vala, oba členové Společnosti Otokara Březiny.