( Rubrika: dění v knihovně ) Podzim v kině, aneb, filmy inspirované knižní předlohou

Nepropadejte podzimním chmurám a přijďte si půjčit pěknou knihu, kterou můžete pak porovnat s jejím filmovým provedením.

Sněhulák - na motivy detektivky Jo Nesba

Nejúspěšnější autor současné krimi Jo Nesbø, přivádí na plátna kin adaptaci slavného detektivního thrilleru, jenž spolu s dalšími deseti „Holeovkami“ kraluje žebříčkům nejčtenějších knih současnosti.

 Detektiv Harry Hole (Michael Fassbender), se spolu s vyšetřovatelkou Katherine Bratt (Rebecca Ferguson), vydává po stopě vraha, ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná. Jediným vodítkem, které zůstalo na místě činu, je postavený sněhulák. Ten naznačuje, že pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A máme tady detektivní thriller, jehož zápletka drží diváky v napětí až do samotného konce... 

Po strništi bos – na motivy stejnojmenné knihy Jana Svěráka

Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině

Hurvínek a kouzelné muzeum

Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.